PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

Vydrží navždy?

Víte že ... kvalitní, správně vybraná a udržovaná obuv Vám vydrží téměř navždy?

Pokud tomu tak má být, měli bychom ovšem dodržet několik nezbytných pravidel:

- Důležitý je už sám výběr obuvi. Samozřejmostí je kvalitní useň. A to jak u svršku, tak i u podešve. Pokud je podešev hladká, a vy nemáte v plánu obuv primárně používat jen jako taneční, je vhodné opařit podešev tenkou gumovou podrážkou. Zvýšíte tak životnost podešve a taky botky budou méně klouzat.
Neméně důležitá i správná velikost obuvi. Pokud je obuv například v oblasti palcového kloubu těsná, bude v tom místě kůže více namáhána. Může dojít k prodření podšívky a také popraskání svrchní kůže. Na druhou stranu pokud je obuv volná, chodidlo se v obuvi pohybuje a opět více namáhá a otírá podšívku.

- Šněrovací obuv zásadně nazouváme i vyzouváme rozšněrovanou. K nazouvání je vhodné použít nazouvací lžíci. Při vyzouvání místo špičky druhé boty raději použijeme ruce. Při nazouvání pomocí lžíce šetříme opatek. Při vyzouvání pomocí špičky druhé boty poškozujeme rámeček a podpatek.
Při nazouvání a vyzouvání zašněrované obuvi dochází k enormnímu namáhání nártové části a tím i k deformaci.

- Obuv je potřeba střídat. Ideální je, nechat obuv po jednom dni nošení jeden i dva dny vydechnout. Tím vyschne podšívka a zabrání se zvýšenému otěru a následnému prodření.
Pokud dojde k promočení obuvi, doporučuji jako první pomoc vycpat špici novinami. Noviny absorbují část vlhkosti a urychlí se schnutí obuvi.
V žádném případě obuv nesušte u topení, kamen, nebo podobného tepelného zdroje. Působením prudkého tepla se kůže začne smršťovat, vyschne, ztvrdne, praskne...

- Minimálně jednou týdně bychom měli obuv očistit a nakrémovat. Krém zajistí výživu usně, která bez vyživení začne vysychat a tvrdnout. To následně vede k praskání v ohybech, které vznikají na obuvi chůzí. Do takto ošetřené obuvi vsuneme napínáky. Ty zajistí, že si obuv udrží tvar. Nejlepší napínáky jsou z cedrového dřeva, které vstřebává vlhkost a ještě boty hezky provoní.

- Takto opečovanou obuv vložíme do botníku. Boty bychom nikdy neměly ukládat do chladné a vlhké místnosti (sklep, garáž...) Obuv začne plesnivět. A i když plíseň z povrchu odstraníme, zůstává v usni a opravdu to není dobrý společník pro Vaše chodidla.

- Po sezóně je vhodné odnést obuv ševci. Ten obuv nazuje na kopyta. Tím jim vrátí původní tvar, hloubkově vyživí svrchní kůži, vymění podrážky, patníky a provede další nutné opravy. Následně provede leštění na kotouči z koňských žíní.

Při dodržení těchto praktických rad Vám bude obuv dělat radost opravdu hodně hodně dlouho.


Zpět do obchodu