PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

Kopyta

Víte že...

k výrobě obuvi je potřeba kopyta? Jedná se o obuvnická kopyta, na která se napíná svršek. Kopyto určuje tvar, velikost a výšku podpatku výsledné obuvi.

Samozřejmě, že u výroby obuvi na zakázku je možné vyrobit kopyto rovnou na chodidlo zákazníka, nebo upravit pomocí náložek už hotové, co možná nejbližší, kopyto.

Zkoušel jsem se dopátrat začátku používání kopyt při výrobě obuvi, ale podařilo se mi najít jen zmínku z 9. století. 

Kopyta se ještě do nedávna vyráběla z habrového dřeva. Kopytář musel ve spolupráci s návrhářem ručně model kopyta vyřezat. Samotná výroba už probíhala na kopírovacích soustruzích.

Dnes se kopyta vyrábí z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE) Pomocí konstrukčních programů výroba modelu už probíhá na CNC strojích

Vytvořit sebe zajímavější tvar kopyta by ale bylo zbytečné, kdyby se výsledná obuv nedala nosit. Díky firmě Baťa probíhalo něco jako národní měření chodidel. Ze sesbíraných dat se vytvořil průměr velikostí a obvodových skupin.

Každý národ má chodidla trochu jiná - Italové mají chodidla užší s nižším nártem, Němci mají delší prsty a například Rusové mají pro změnu chodidla širší. Tohle národní výrobci ctili a při exportu s tím bylo potřeba počítat.

Přesun masové výroby do Asie tohle vše smazal.

Zpět do obchodu