PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

Velikosti

Víte že...

velikostní označování obuvi, tak jak ho známe, vzniklo v roce 1792 a vymyslel ho švec James Smith v anglickém Norwich, kde je ještě dodnes sídlo jeho firmy James Sounthall and Co?

Se sériovou výrobou obuvi přišla i potřeba nějakým způsobem rozlišit a označit jednotlivé velikosti obuvi. Není divu, že Angličan vycházel z palců. Každý velikostní stupeň je 1/3 palce. Tedy 8,46 mm

Americký systém vychází také z palců, ale aby to bylo zajímavější, tak rozdíl vzniká v začátku stupnice a rozdíl činí 66 mm.

V Evropě je v současné době nejpoužívanější Ffancouzký systém. Jako oficiální systém byl zaveden v roce 1790 Napoleonem a vychází z Pařížského stehu, který měřil 2 cm a byl rozdělen na tři díly, čímž vznikl jeden velikostní stupeň o délce 0,66 cm

Od padesátých let byl v Československu používán metrický systém, který označoval délku chodidla v centimetrech + nadměrek (1 cm před palcem). V 60. letech byl pokus tohle vše sjednotit a vznikl sytém Mondopoint, který byl postaven na metrickém sytému. Označoval délku chodidla bez nadměrku.

Zajímavostí muže být, že v 80. letech se v Gottwaldově (pro mladší ročníky dnešní Zlín ;-)) konala konference, na které bohužel nedošlo ke shodě. Tento systém používá NATO.

Všechny systémy mají i tzv. půlky, kromě francouzkého.

Ve světě se používají i jiná značení, např. australský, mexický, japonský, rusko-ukrajinský a podobné velikostní systémy. Ty jsou ale méně využívané.

Zpět do obchodu