PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

Vysoké podpatky

Víte že...bvysoké podpatky byly původně pánská záležitost?

Vysoké podpatky začala používat v 10. století perská jízda. Podpatek jim umožnil lepší držení nohou v třmenech. Následně se z nich stal znak bohatství - kdo má koně, ten má peníze.

Na konci 17. století vyslal perský šáh vyslance do Evropy a nastala "Perská mánie". Vysoké podpatky se staly hitem a součástí dvorní mody. Ale stejně jako v Persii i v Evropě vysoké podpatky nosily pánové.

Baroko vysoký podpatek

Asi nejslavnějším nositelem podpatků byl Ludvík IVX. Roku 1670 vydal nařízení, kterým se zakazuje nošení podpatků mimo šlechtu. Sám Ludvík nosil podpatky červené. Červené podpatky, nemohl nosit každý, ale jen Ludvíkovi prospěšní lidé. Dodnes se podle toho dají identifikovat na dobových obrazech. 

Ludvík IVX.

Kolem roku 1730 se vysoké podpatky začínají stávat dámskou záležitostí. To neznamená, že s pánským podpatkem se už nepotkáme - zachoval se na westernové jezdecké obuvi, čímž se vlastně vrátil k původnímu účelu. 

V polovině 19. století mají na rozšíření vysokých podpatků vliv i porfnografičtí fotografové, kteří vznikli skoro současně se vznikem fotografie. Ti si totiž všimli, že díky podpatkům vypadají ženy více sexy. Opticky se prodlouží nohy, lépe vynikne křivka zadečku a i bříško se srovná. 

Díky technologickému pokroku bylo možné v padesátých letech 20. stol. podpatky zvýšit a zeštíhlit, čímž vznikl jehlový podpatek. Ten může být doplněn platformou, což umožňuje do té doby nevídané možnosti. Tohoto trendu se chopili Audrey Hepburn a Marilyn Monroe a definovaly nový trend, který trvá s menšími výkyvy dodnes.

Marilyn Monroe

V 80. letech se stala ikonou popkultury, ale i vysokých podpatků, Madona. V současnosti je jejich nejznámější nositelkou Lady Gaga. Vysoké podpatky pronikly i do sportu - není to ani běh na tramvaj, ani hod koulí, ale sportovní tanec u tyče a některé disciplíny kulturistiky. Dobře se v nich pózuje, přirozeně se vyrýsují lýtkové svaly a sestavy vypadají více esteticky.Vypadá to, že s vysokými podpatky se budeme setkávat i nadále, všem možným trendům zdravého obouvání navzdory.

Lady Gaga

 Madona

Dokonce se zdá, že se vysoký podpatek vrací i do pánské módy, zatím jen okrajově na přehlídkových molech, ale kdo ví co bude za pár let...

Zpět do obchodu