PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

3D tisk a boty

Víte že...

s 3D tiskem v obuvnickém průmyslu se experimentuje minimálně od roku 2010? První kdo po možnostech 3D tisku sáhl, byli designeři. Tahle nová technologie jim umožnila do té doby netušené možnosti tvorby podpatků, nebo podešví. Díky v té době ne vždy úplně kvalitním filamentům ("náplň do 3D tiskárny") se výstupy z 3D tiskáren používali jako základ pro výrobu tvarovacích forem a teprve potom docházelo k samotné výrobě požadovaného komponentu.

Dalším krokem byla kopyta, kde výrobek z 3D tiskárny ihned mohl sloužit jako model pro stupňování velikostí a výrobu dalších kopyt určených přímo pro výrobu obuvi.

Tímto proběhla malá revoluce ve vývoji obuvi. 3D konstrukce obuvi je známa minimálně od devadesátých let. Před 3D tiskem musel vše podle výkresů ručně vyrobit modelář a ne vždy se vše povedlo na "první dobrou". Takže výroba modelu kopyta trvala i týden + schvalování...
Nyní pošlete data na tisk a ráno máte hotovo

Postupným zlepšováním filamentů, už se nemusel vyrábět pouze vzorek, ale rovnou finální komponent. Což opět posunulo možnosti designerů a návrhářů o kus dále. 3D tisk umožnil do té doby netušené, nebo jen sněné, možnosti. Najednou nová technologie umožnila úplně jiný přístup například u sportovních podešví, ortopedických stélek, ale i podpatků.
 
3D tisk obuv

V současné době se experimentuje i s tiskem celé obuvi. Zatím to naráží na požadavky různé tuhosti v různých částech bot, ale i to se pomalu daří řešit. Asi nebude problém vytisknout "dřevák", ale na plnohodnotnou obuv si budeme muset ještě chvíli počkat. Nicméně už nyní lze vytisknout biologicky rozložitelné tenisky.

Asi nikoho nepřekvapí, že největšími tahouny ve vývoji 3D tisku obuvi je jihovýchodní Asie a přední výrobci sportovní obuvi. Ti už přišli s tím, že kromě podešví tisknou i některé části svršků.

Abych nezaspal dobu, tak ve spolupráci s jedním šperkařem chystáme něco zbrusu nového pro dámy.
...ale abych něco nevykecal - nechte se překvapit
Již brzy

ilustrační foto - 3D print works
Zpět do obchodu