PŘEDPRODEJ pánských polobotek zahájen!

Údržba obuvi

Víte že...

pokud se budete o Vaši obuv starat, tak Vám vydrží déle?To asi víte, ale víte jak na to?

Připomenu Vám několik drobností, které prodlouží životnost obuvi. 

Obuv je možné vyrobit za spousty materiálů, proto se zaměřím jen na obuv koženou. 

Ať se k výrobě bot použije useň (odborný výraz pro vyčiněnou kůži) z jakéhokoliv zvířete, musí se promašťovat, čímž zajistíme pružnost a tažnost. Dokud je kůže na zvířeti, stará se o to podkožní tuk a kolagen. Po vyčinění useň začíná stárnout a vysychat. Takže pokud koženou obuv občas neošetříme nějakým vhodným prostředkem, začne kůže na obuvi praskat.

Kožené materiály si můžeme rozdělit podle povrchu do čtyř základních skupin:

Lícová useň, broušená useň (semiše a nubuky), maštěná useň a lakovaná useň. Každý z těchto materiálů potřebuje jiné ošetření. Ale některé postupy jsou společné - obuv nechejte vyschnout, nejlépe při pokojové teplotě. Sušení v troubě je možná rychlejší, ale může vést ke sražení usně. Pokud je obuv promáčená třeba od deště, je dobré vycpat špici novinami. Rychleji vysají vlhkost a podrží tvar. Případné nečistoty mechanicky odstraníme. 

Také je dobré používat rukavice. Jednak budete pracovat s chemií a kvalitní krém na obuv docela dobře drží nejen na obuvi, ale i na rukou.

Lícovou obuv doporučuji před samotnou údržbou ošetřit impregnačním sprejem. Lépe to zabrání pronikání vlhkosti, ale i nečistot. Po uschnutí impregnace naneste na svršek k tomu určený krém, samozřejmě v co možná nejbližším odstínu. K nanášení můžete používat mazací kartáče, nebo recyklovat již vysloužilý kartáček na zuby.

Krém rovnoměrně rozetřete a nechte vpít. To se zrovna bude promašťovat useň. Po zaschnutí použijte leštící kartáč a obuv vyleštěte. Leštěním odstraníte přebytečný krém a na hladký povrch se tak snadno nechytají nečistoty.

Pokud chcete dosáhnout ještě vyššího lesku - požijte samoleštící houbičku. Doporučuji, to s leskem moc nepřehánět. Při větší vrstvě umí popraskat a vytvoří nepěkný šedivý film.

Semišovou obuv je vhodné také napřed ošetřit impregnací. Nečistoty odstraníte měkkým suchým kartáčem. Pokud chcete čistit pečlivěji a citlivěji, můžete použít školní gumu nebo chlebovou střídku. Ty jsou vhodné i na fleky od soli. Pokud máte to štěstí, že vám kápnulo něco masného na vaše krásné semišky, zkuste flek posypat moukou a mastnotu nechte nasát do mouky. přebytečnou mouku odstraňte katráčem. Fleku se asi nezbavíte úplně, ale určitě to bude lepší.  

V prodejnách obuvi, nebo drogeriích se dají koupit i čistící pěny a spreje na oživení barvy. 

Maštěné usně (pull-up) jsou na udržbu docela nenáročné, ale i když jsou řádně promaštené už samy o sobě, čas od času jim dopřejte k tomu určený kondicionér.

Drobná rada - pokud už boty nevypadají jako nové, zkuste na ně lehce fouknout fénem. Vosk zahřátím "vyleze" a povrch se oživí.

Lakovky umyjete nejlépe mlékem. Mléko nevysuší povrch jako čistá voda a tuk obsažený v mléce rozpouští nečistoty. Drobné rýhy opravíte kosmetickou tyčinkou namočenou do odlakovače na nehty bez acetonu. Vznikání prasklinek v ohybech, se vyhnete údržbou k tomu určenými prostředky.

Na obuv z lakované kůže nikdy nepoužívejte kartáč, ale flanelový hadřík, kterým obuv vyleštíte do požadovaného lesku.

Máte nějaký vlastní fígl na údržbu obuvi?

Zpět do obchodu